Zastosowania radiowej pętli prądowej 4-20 mA

aplikacje radiowej pętli 4-20 mA

Oczyszczalnia ścieków

oczyszczalnia_osadnik wtórny

Radiową pętlę prądową Rpp 1.00 wykorzystano w torze przesyłu informacji o poziomie osadu do centralnej dyspozytorni.
Na pomostach zgrzebła osadnika wtórnego zamontowane są przyrządy do pomiaru warstwy osadu. Zgrzebło wykonuje ciągły ruch obrotowy w jednym kierunku w zakresie 360 stopni. Z tego względu niemożliwe jest więc połączenie za pomocą kabla sterowniczego, wyjścia prądowego 4-20 mA przyrządu pomiarowego ze sterownikiem PLC umiejscowionym poza zgarniaczami. Radiowa pętla prądowa (nadajnik na ruchomym zgrzeble, odbiornik przy sterowniku PLC) przekazuje ten sygnał do sterownika. Stąd trafia on do systemu SCADA w centralnej dyspozytorni.

Frezarka bramowa

frezarka bramowa_czujnik polozenia 4-20 mA

Radiową pętlę prądową Rpp 2.00 użyto w torze kontroli położenia zacisku narzędzia oraz temperatury w ruchomej, wymiennej głowicy kątowej frezarki bramowej. Uśpiony nadajnik co 10s przechodzi w tryb nasłuchu. Odbiornik przesyłając żądane próbki wybudza nadajnik. Po tym pakiety przesyłane są co 300ms. Na jednym zestawie ogniw o napięciu nominalnym 24V i pojemności 1500mAh, nadajnik pracuje około 6 miesięcy. Bateria zasila również przetwornik położenia głowicy. Z uwagi na dopuszczalny jego zakres napięcia zasilania , nadajnik także monitoruje to napięcie. Po przekroczeniu progu przesyła informację o konieczności wymiany ogniw przy poziomie 16V.

Port

port morski_czujnik poziomu 4-20 mA

Radiowa pętla prądowa Rpp 1.00 zastosowano do przesyłania danych z analogowych czujników 4-20 mA poziomu wody w basenach portowych. Obok możliwości bezprzewodowego przesyłu istotne było również uśrednianie sygnału z czujnika przez nadajnik. Skaczące na wskutek falowania wody wartości prądu wprowadzały komplikacje w dalszych częściach systemu agregacji i prezentacji danych. Konieczność filtracji sygnału była na tyle istotna, że powstała również aplikacja, w której nadajnik i odbiornik Rpp 1.00 umieszczono w jednej obudowie. W tym przypadku przekaz radiowy pomiędzy nimi zastąpiono transmisją kablową po złączu RS232 wewnątrz obudowy.

Dźwig

dźwig_przetwornik 4-20 mA obciążenia haka

W tej aplikacji radiową pętlę prądową Rpp 1.00 wykorzystano w torze nadzoru obciążenia haka dźwigu. Sygnał z przetwornika 4-20 mA przesyłany drogą radiową do kabiny operatora służy do sygnalizacji alarmu przekroczenia dopuszczalnego udźwigu.

Suszarnia drewna

Radiowa pętla prądowa Rpp 1.00 stosowana jest do przesyłania pomiarów z czujnika wilgotności i temperatury  AR252. Przy wcześniejszej jednokanałowej wersji Rpp należało więc użyć dwóch zestawów. Pracowały wówczas niezależnie obok siebie, przesyłając pomiary, każdy innej wielkości. Obecna wersja dwukanałowa umożliwia  zastosowanie tylko jednego kompletu do przesyłania pomiarów obydwu wielkości, co zmniejsza tym samym koszt aplikacji.

Żwirownia

refuler w żwirowni

Radiową pętlę prądową, zarówno w wersji 1.00 jak i 2.00 podłączono do wyjścia 4-20 mA czujnika wartości prądu silnika. Zestawy przekazują pomiar pomiędzy stałym lądem i refulerem ( pływającą pogłębiarką ssącą ) wydobywającym piasek z dna zbiornika wodnego.